/
/
MSRF & MSRS

MSRF & MSRS

Beskrivning

EMCO-spårringen används som ett primärt element i flödesmätning av vätska, gas och ånga, baserat på differenstrycksprincipen. Enligt denna princip skapar spårringen en flödesbegränsning i rörledningen för att möjliggöra mätning av det resulterande tryckfallet och flödeshastigheten. Våra spårringar har testats och prövats i över 50 år och uppfyller de högsta bransch- och efterlevnadsstandarderna.

Spårringserie MES är konstruerad med en enkel tryckuttag och helt svetsad konstruktion.

Funktioner

  • Förutsägbart tryckfall
  • Enkel konstruktion
  • Beprövad design
  • Kostnadseffektiv

Installation

Innan installationen måste spårringen hållas ren och skyddas mot korrosion och fysiska skador. Det är också viktigt att vara noggrann med spårringens skarpa kant. När det är säkerställt att ringen är ren, installera den försiktigt så att spårringens hål centreras med rörledningens mitt. Tryckuttagens placering varierar beroende på om ringen används för vätska, gas eller ånga. Den levereras inte med några säkerhetsanordningar och får inte användas vid högre tryck än vad som anges på namnskylten. Rörsystemet måste därför vara utrustat med en säkerhetsanordning. Denna typ av primärelement kräver dock ingen särskild underhåll.

Storlek

 

Produktspecifikation

Produktspecifikation Strypelement Serie MES

Installationsguide

Installationsguide MSRF & MSRS

Design- och beräkningsstandarder

ISO 5167, ISO/TR 15377, BS 1042, ASME Fluid Meters, DIN 19205, Shell Flow Meter Engineering Handbook

Storlek

DN 10 – DN 50, 3/8” – 2"

Plåttjocklek

3 mm

Noggrannhet

+/- 0,8 – 1 %

Begränsningar för Reynolds-tal

Re > 1260 x β² D enligt ISO 5167
2000 < Re < 10⁸ enligt ASME MFC-3M

Tryckuttag

3/8", 1/2" BSP, Ø 12 mm, 1/2" NPT inv.

Längd på tryckuttag

150 mm, andra längder på begäran

Placering av tryckuttag

Minst 45 grader isär, specificeras vid beställning

Uttagsplacering

För ångflöde: 180°. Minst 45° isär för vätska och gas. Ska anges vid beställning

Anslutning

Svetsändar eller flänsar med platt eller upphöjd yta eller spår enligt DIN 2526, 2513 eller 2512, eller RF och RTJ enligt ANSI B 16.5

Stryplådans former

Fyrkantig kant koncentrisk som standard. Se ovanstående illustrationer för andra former

Märkning

Spårringen är märkt med "+" och "-" samt flödesriktning.

Tryckfall

Beroende på β, för β lika med 0,6: ca. 60 % av det uppmätta differenstrycket

Tillbehör

Avstängningsventiler och kondenskammare för ångflödesmätning. Flänsmontering komplett med bultar, muttrar och packningar.

β (d/D)

0,3 < β < 0,75

Ventilations- eller dräneringshål

På begäran

Spårringformer

Skärkant koncentrisk, andra former på begäran. Spårringarna är fasade på nedströms sida

Tryckförlust

Beroende på β, för β lika med 0,6: ca 60 % av det uppmätta differenstrycket

Tryckklassificering

PN 10 – 400, 150 – 2500 lbs

Gängade uttag

På begäran

Varumärke

EMCO Controls

EMCO Controls är specialiserade på lösningar för flödes- och nivåmätning. Deras högkvalitativa instrument används för att säkerställa noggrann övervakning och kontroll i olika processindustrier.

Begär en offert

Ställ en fråga eller begär offert!

Tack så mycket, vi hör av oss så snart vi kan!